marzena bartosz dywany

Dywan czy dywanik? Idealny dodatek z FabrykaForm.pl

Krótka historia dywanu…

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się skąd się wzięły dywany? W dzisiejszych czasach niemalże w każdym domu są powszechne i pełnią funkcję dekoracyjną. Zapewne większość z nas się domyśla, że zanim pojawiły się w milionach domów i mieszkań miały zupełnie inne zastosowanie. Funkcje estetyczne i dekoracyjne nie były brane pod uwagę. Początkowo ich zadaniem była ochrona przed kurzem i brudem, oraz przede wszystkim miały izolować podłogi w domach przed zimnem. Wraz z postępem cywilizacyjnym ich zastosowanie nabierało coraz większego znaczenia. Do dziś pełnią ważną funkcję w niektórych kulturach. W krajach orientu odgrywają niezwykle istotną rolę w postaci dywanów modlitewnych. To właśnie na nich przyjmowano gości, spano jednym zdaniem stanowiły centrum życia rodzinnego. W naszej ojczyźnie często były przekazywane z pokolenia na pokolenie w postaci posagów.

Perskie dywany były doceniane na dworach europejskich elit. Plecione z jedwabiu czy szlachetnej wełny niejednokrotnie posiadały nawet swoje imiona. Europejscy władcy zasiadający na tronach pod stopami często mieli bogato tkane dywany, które niezwykle pobudzały wyobraźnie i kojarzyły się z luksusem oraz dostojnością. Zapewne i Wy pamiętacie Aladyna na latającym dywanie.

Dziś

Dzisiejsze dywany pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Nie stanowią już ochrony przed czynnikami atmosferycznymi. To właśnie dywan może nadać naszemu wnętrzu ciepłego i przytulnego charakteru. W sytuacjach, gdy zastanawiamy się nad wyborem tego niezwykle istotnego elementu wyposażenia naszego mieszkania wówczas poświęcamy mu czas. I właśnie teraz jest warto zwrócić na niego szczególną uwagę. Kolor, kształt, rozmiar, wzór większość z nas zatrzymuje się na tych cechach. Nie zapomnijmy jednakże o tym, aby zwrócić uwagę na to z jakiego materiału został wykonany jaką posiada grubość, oraz długość dywanowego runa. Nie warto oszczędzać na tym elemencie wyposażenia, gdyż dobry dywan posłuży nam przez lata, a kto wie, może nawet przez pokolenia.

Jak dobrać dywan do wnętrza?

Pamiętacie czasy kiedy dywany zasłaniały niemal całą podłogę. Dziś już ten element aranżacji wnętrza poszedł niemalże w zapomnienie. Szukając dywanu trafiłam na dywany z FabrykaForm.pl.

Z racji tego, iż wiem jaki styl i kolorystyka dominuje u mnie w domu łatwiej było mi wybrać spośród wielu wzorów i rodzajów dostępnych w ofercie wyżej wymienionego sklepu.

Za pomocą dywanu możemy szybko i sprawnie podzielić nasz dom na strefy. Wybierając dywan zwróćcie uwagę na jego wymiary. Nie chowajmy go pod meblami. Wyeksponujmy go! Idealnie sprawdzi się przed kanapą. W tym wypadku ważne jest aby jego boki były widoczne po obu stronach kanapy. Jeśli często spędzacie czas w gronie rodzinnym przed telewizorem wybierzcie miękkie i przyjemne dywany, tak aby maluchy miały idealne miejsce do zabawy.

Jeśli chcecie optycznie powiększyć pomieszczenie, a macie ciemną podłogę wybierzcie dywany jasne! Im większy tym lepiej. Pamiętajcie natomiast, że ciemny dywan zmniejszy pomieszczenie optycznie.

Niezależnie od tego jaki dywan wybierzesz pamiętaj o tym, że możesz je układać na wiele sposobów. Miejcie na uwadze jednak zasadę, że im więcej wzorów znajduje się w pomieszczeniu tym mniej ma dziać się na dywanie. Sprawdzą się wówczas łagodne oraz delikatne wzory i kolory.. Natomiast jeśli meble i dodatki, którymi się otaczacie są stonowane możecie śmiało zaszaleć z barwą, kolorem, oraz wzorem.

Okrągłe dywany, które można kupić w FabrykaForm.pl idealnie wyznaczą strefę spożywania posiłków. Wybierając okrągły dywan do jadalni pamiętaj, aby dokładnie zmierzyć wymiar stołu po czym do każdego z boków dodać po około 120 centymetrów. W ten sposób unikniesz przemieszczania się dywanu podczas odsuwania krzeseł.

Dywany z FabrykaForm.pl w moich wnętrzach…

W moich wnętrzach dominuje drewno i biel. Stawiam na dywany wełniane, gdyż jestem miłośniczką naturalnych tkanin. Dzięki dywanom dostępnym w FabrykaForm.pl szybko i sprawnie możemy zmienić wystrój naszego wnętrza.

Komentuj