Powiększenie modelu rodziny 2+1 do 2+2

Powiększenie modelu rodziny 2+1 do 2+2 to dla naszego dziecka nie lada wyzwanie. Nowy członek wymaga od rodzeństwa akceptowania. Niezwykle ważne jest wcześniejsze przygotowanie naszej pociechy na pojawienie się brata lub siostry.

www.nelaipola.pl

Bardzo ważne jest, aby nasze pierworodne dziecko, które do tej pory było na pierwszym miejscu dowiedziało się o rodzeństwie właśnie od Ciebie. Poczuje się wtedy ważne. Starajmy się uświadomić naszemu dziecku jakie korzyści niesie posiadanie rodzeństwa. Przecież młodsze rodzeństwo to super sprawa. To właśnie z nim będziemy mogli się bawić, rozmawiać. Ważne jest aby naszemu dziecku okazywać wiele uwagi. Opowiadać jak sam był w brzuszku. Musimy naszej córce, synowi przekazać informację na temat maluszka. Opowiadać jak sam był taki maleńki, bezradny… .

nelaipola-2

nelaipola-4

Noworodek w domu to zupełnie nowa sytuacja. Wiele dzieci nie akceptuje nowego rodzeństwa. Widzi, że mama poświęca o wiele więcej czasu nowemu członkowi rodziny. Do tej pory to starsza pociecha była w centrum świata, nagle role się odwróciły. Pojawia się płacz bez powodu, marudzenie, krzyki. Jednakże kary, czy złość rodziców nic nie dadzą. Efekt jaki uzyskamy tego typu zachowaniem będzie wręcz odwrotny. Nasz jedynak utwierdzi się wówczas w przekonaniu, że rodzice go już nie kochają.

nelaipola-5

nelaipola-8

Oczywiście nieuniknione jest, że taki mały brzdąc wymaga więcej aprobaty jednakże starajmy się angażować starszego brata, czy siostrę w pomoc nad opieką nowego członka rodziny. Gdy kupujemy prezent dla maleństwa pamiętajmy, aby starsze również otrzymało upominek. Może być on większy objętościowo tłumacząc, że jest starsze świetnie opiekuje się rodzeństwem więc i jego upominek w nagrodę jest większy. Tłumaczmy starszemu dziecku jak ważna jest opieka nad takim maluchem. Przypominajmy jak sam był taki mały, że mamusia musiała sama sobie radzić, a teraz jest szczęśliwa, że ma do pomocy starszą córkę, czy brata. Najważniejsze o czym nie możemy zapominać, że pomimo natłoku obowiązków musimy okazywać równie wiele uczuć naszemu pierworodnemu dziecku. 

nelaipola-7

nelaipola-6


Body: Lupilu,

Spódnica: Next Baby

Opaska: Aliexpress


A Wy pamiętacie, swoje zachowanie gdy pojawiło się rodzeństwo?

A może macie jakieś sprawdzone metody, aby przyzwyczaić starsze dziecko do pojawienia się nowego członka rodziny?

Komentuj