Od wieków ogień jest niezbędny człowiekowi. Umiejętność rozpalania i utrzymania go w ryzach daje nam poczucie bezpieczeństwa. Oświetla, ogrzewa a przede umożliwia przygotowanie posiłku. Różnego rodzaju piece były sercem naszego domu przez wiele wieków. Powstałe w XI wieku piece kaflowe były jednak przeznaczone dla nielicznych z powodu ich wysokiej ceny.
Współczesne budownictwo w dal przegoniło kuchnie kaflowe i piece. Nowoczesne piece czy eleganckie kominki służą przede wszystkim jako źródło ciepa rozprowadzając je po domu.
Moje marzenie o posiadaniu kuchni kaflowej z piecem chlebowym stało się rzeczywistością. O walorach zdrowotnych i „nastrojowych” można by napisać niejedną książkę bo przecież nie ma nic przytulniejszego niż promieniujące ciepło, odgłos trzaskającego w palenisku drzewa , które również oświetla swoją magią ognia długie zimowe wieczory.
Walory wizualne to nie tylko ogień, ale również kafle, które mogą cieszyć oko. O ile stawiamy kuchnie od nowa to jesteśmy sobie w stanie pozwolić na wybór kafli które będą dla nas idealne. My jednak w naszym nowym domu postawiliśmy na renowację kuchni własnymi siłami która momentami po zdarciu farby doprowadziła mnie niemal do łez. A więc kuchnia przed renowacją prezentowała się tak… pomimo tego, że jej stan pozostawiał wizualnie wiele do życzenia ja już widziałam efekt końcowy.
Zaczynając renowację pierwsze za co się wzięłam to ściąganie starej powłoki, gdyż moje marzenie było pomalowane farbą olejną. Pełna zapału miałam nadzieje, że wszystko sprawnie pójdzie delikatnie opalarką (no cóż w sprawach tego typu jestem laikiem). Farba delikatnie zaczynała puchnąć pod wpływem ciepła, a ja pełna nadziei myślałam, że pod tą skorupką ujrzę piękne białe błyszczące kafle.

Ku mojemu zdziwieniu pod odrobiną farby którą zeskrobałam ukazały się kafle, że tak powiem przysłowiowo „każda z innej parafii”. Już wiedziałam, że moje marzenie o pięknych białych błyszczących kaflach legło w gruzach. Opalarka również okazała się kiepskim pomysłem, gdyż skrobała bym chyba całą wieczność. Szybkie pytanie do „Wujka Google” i ba… środek dostępny w Castoramie do ściągania starych powłok dostępny… . V33 okazał się strzałem w dziesiątkę.

Farba pod wpływem żelu idealnie schodziła z kafli. Litrowe opakowanie wystarczyło na całą kuchnie.
Maska do podstawa jeśli używacie środka chemicznego
Gdy pozbyłam się już starej farby czas przyszedł na fugowanie. Użyłam białej fugi, gdyż potem docelowo kuchnia miała być malowana na biało. Fugowanie wręcz pozorom nie było takie proste, gdyż niestety wiele kafli nie było w najlepszym stanie. W międzyczasie zdjęliśmy całą płytę górną i położyliśmy nowe cegły szamotowe.
FUGOWANIE
Gdy już kuchnia stała solidnie przyszedł czas na czyszczenie i malowanie płyty oraz założenie nowych drzwiczek do pieca chlebowego. Szklanych tak abym widziała też żar w palenisku. Płytę wyczyściliśmy szczotką drucianą. Natomiast do malowania płyty i innych elementów użyłam sprayu zakupionego również w markecie czarnego do tłumików przeznaczonego do wysokich temperatur.
dav
Pierwotnie kuchnie miałam również malować białym sprejem. O tym środku wyczytałam na którymś z blogów zakupiłam już nawet 3 puszki. Niestety okazał się kiepski. Musiałabym chyba zużyć z 10 puszek, aby ładnie pokryć równomiernie wszystkie kafle. Z pomocą przyszła mi satynowa olejna farba do grzejników. I uważam, że wygląda ona całkiem nieźle. Oczywiście kuchnia przejdzie jeszcze trochę szlifów więc jak tylko już dokończę na pewno Wam pokażę!
PRZED I PO
Buziaki i do następnego! Koniecznie dajcie znać jak Wam się podoba efekt.
Adrianna
Jest piękna
!!!
Agnieszka
Witam. Pięknie to wyglada???? dużo pracy ???? mogę zapytać jaką jest nazwa tych farb do płyty i do kafli? Ponieważ stoję przed takim samym wyzwaniem ????
Pozdrawiam
Agnieszka
Marzena Bartosz
To były farby w sprayu do tłumików 🙂 zakupione w Castoramie
Marek
Witam. Bardzo ładnie wyszło 😀 pisze Pani że malowała farbą do grzejników, z tego co patrzyłem to większość takich farb jest do 120° a sądzę że przy takim piecu temperatura będzie większa, zwłaszcza przy drzwiczkach. Pytam bo zamierzam podobna renowacje wykonać.
Pamięta Pani do ilu stopni była ta farba?
Marzena Bartosz
Witam ,
Większość tego typu spray jest do temperatury 650st . Do 120/160 należy stopniowa farbę utwardzać. Przez 2 lata użytkowania z drzwiczkami nic się nie dzieje. 🙂 Śmiało można malować 🙂 niestety nazwy dokładnie Panu nie podam.
Agnieszka
Witam. Pięknie to wyglada???? dużo pracy ???? mogę zapytać jaką jest nazwa tych farb do płyty i do kafli? Ponieważ stoję przed takim samym wyzwaniem ????
Pozdrawiam
Agnieszka
Marzena Bartosz
Farby do płyty to farba w sprayu do tłumików dostępna w Castoramie nazwy nie pamiętam . W każdym bądź razie do wysokich temperatur 🙂
werla
sciany w mojej kuchni sa biale, pomalowane farba sniezka kuchnia-łazienka, a co do szafek to sa wlasnie w odcieniu czerni na wysoki polysk
Ania
Hej, przymierzam się do odnowienie pieca w domku na wsi – czym czysciłas i malowałas płytę ? w nasyzm rpzyadku ona jest w najgorszym stanie a ta u ciebie wygląda po odnowieniu idealnie. Daj znać proszę
Marzena Bartosz
Witam Cię Aniu płytę czyściliśmy szczotką drucianą 🙂
kasandra
Śnieżka Kuchnia Łazienka dobrze się sprawdza. Kilka fajnych kolorków, odporna na zabrudzenia. Ja mam odcień Śmietankowa Pokusa. Z białymi meblami bardzo ładnie współgra
Magdalena
Przepiękna!!! Czy może Pani określić szacunkowy koszt tej renowacji?
Marzena Bartosz
Magdaleno nie licząc pracy koszt z wymianą dzwiczek do pieca chlebowego 1200/1500 zł
Ewa
Czy po malowaniu w takim piecu można później spokojnie palić? Nic się nie dzieje z farbą? Też mam taki piec. Dziękuję za odpowiedź.
Marzena Bartosz
Tak można spokojnie palić. Nic się z nią nie dzieje . Pozdrawiam Ciepło
Ewa
Witam. Chciałabym zapytać o sprawowanie się farb podczas palenia. Nie zmieniają wyglądu, nie wydziela się nieprzyjemny zapach? Właśnie przymierzam się do remontu kuchni😁 Pozdrawiam
Marzena Bartosz
Witam z farbą nic się nie dzieje po roku czasu mam wrażenie, że odrobinę płyta wyblakła ale naprawdę w niewielkim stopniu.
Ania
Dzień dobry, czy pamięta Pani jaka fuga była użyta do wypełnienia między kaflami?
Super efekt 🙂
Pozdrawiam serdecznie
Natalia
Również jestem ciekawa!
inf.
Czy można na tej farbie piec placki bezpośrednio na płycie
Marzena Bartosz
Osobiście nie testowałam więc przyznam, że nie wiem w każdym bądź razie żaden zapach się nie wytwarza 🙂
Emilia
Dzień dobry.
Jakich materiałów użyła Pani do ponownego zamocowania płyty żeliwnej? Jakiś specjalny klej?
Marzena Bartosz
Z tego co pamiętam to była to zaprawa szamotowa.
Łucja
Jaka konkretnie farba została wykorzystana do pomalowania kafli? Bardzo podoba mi się jej delikatny połysk i chciałabym powtórzyć ten efekt u siebie. Metamorfoza świetna, aż niewiarygodne, że bez pomocy zduna udało się Wam uzyskać taką piękną kuchnię!
Marzena Bartosz
Dziękuję bardzo :* . Niestety nazwy nie pamiętam …
Katarzyna
Witam. Właśnie biorę się za kuchnie kaflową. Na szczęście kafle są ok ale blaty….zdobylam cudowna obejmę z mosiądzu, i za Pani przykładem kupiłam farbę w spraju do kominków aby pomalować blaty. Niestety szczotka druciana nie sprawdziła się.
Marzena Bartosz
O super! Obejmy zazdroszczę :))) Czyli płyta się nie doczyściła?