Zalety i wady podwyższonych grządek

marzenabartosz.pl

Podwyższone grządki to powszechnie stosowane rozwiązanie w wielu ogrodach, szczególnie tych o niewielkiej powierzchni. Równie często bywają nazywane „warzywnikami w skrzynkach”, co dobrze oddaje istotę samej konstrukcji tych grządek.

Najczęściej są tworzone po prostu z drewnianych skrzyń o odpowiednich rozmiarach, dokładnie przygotowanych do pełnienia funkcji warzywnika. Podwyższone grządki są estetyczne i pozwalają na większą kontrolę tego, co i jak rośnie w naszym ogrodzie. Jakie jeszcze są zalety podwyższonych grządek? Czy jest to rozwiązanie dla każdego? Co z wadami podwyższonych grządek? Odpowiadamy!

Zalety podwyższonych grządek

 • Łatwiejszy dostęp do grządek

Podwyższone grządki to rozwiązanie doskonałe dla osób, które mają problemy z poruszaniem się i nie mogą lub nie powinny się schylać. To także dobry wybór dla tych, którzy w ogrodzie stawiają na wygodę. Takie grządki mogą być dostępne dosłownie na wyciągnięcie ręki.

 • Większa kontrola nad zawartością ogrodu

Podwyższone grządki tworzy się od początku do końca samemu. W związku z tym można mieć pod całkowitą kontrolą jakość gleby, jaka znajdzie się w środku. Warzywniki w skrzyni to także mniejsze ryzyko pojawienia się chwastów i pasożytów, ponieważ grządka nie ma bezpośredniego kontaktu z ziemią z pozostałych części ogrodu. Dodatkowo, mając różne rośliny w ogrodzie, każdej z nich możemy zapewnić idealne dla niej warunki, poświęcając jej osobną skrzynię i dostosowując ją do potrzeb danej rośliny. Dzięki temu w jednym ogrodzie możemy hodować warzywa, kwiaty i zioła.

 • Gęstsze plony

Rośliny sadzone w skrzyniach zwykle rosną gęściej niż w przypadku tradycyjnego ogrodu. Wpływa na to ma między innymi fakt, że ziemia w skrzyniach jest zawsze spulchniona, bo nikt jej nie udeptuje. Co więcej, podłoże nagrzewa się szybciej, więc szybciej można wysiewać nasiona.

 • Sposób na wyrównanie terenu

Podwyższone grządki to praktyczne rozwiązanie na nierównych lub podmokłych terenach. Dzięki nim zapewniamy całemu ogrodowi takie same warunki do rozwoju, nie narażając roślin na nieprzyjemne konsekwencje np. zalania, których mogłyby nie przetrwać.

 • Ochrona przed zwierzakami i małymi dziećmi 

Jeśli planujemy jeden ogród wykorzystywać zarówno użytkowo, jak i rekreacyjnie, to podwyższone grządki z pewnością zapewnią większe bezpieczeństwo posadzonym roślinom. Maluchy i zwierzęta będą mieć do nich utrudniony dostęp, co ograniczy im możliwość przypadkowego zdeptania rosnących warzyw.

Wady podwyższonych grządek

 • Wysokie nasłonecznienie, czyli częstsze podlewanie

Warzywniki w skrzyniach są wystawione na większe nasłonecznienie, a co za tym idzie, częściej potrzebują nawadniania. Z tego względu mogą nie być dobrym rozwiązaniem dla osób z małą ilością wolnego czasu lub mających ogród daleko od domu.

 • Rośliny narażone na przemarzanie

Podwyższone grządki poleca się głównie do sadzenia roślin jednorocznych. Niestety, w przypadku gatunków wieloletnich, rośliny są znacznie bardziej narażone na zmarznięcie, a uchronienie ich przed tym wymaga dużego nakładu pracy i nie zawsze się udaje.

 • Koszty podwyższonych grządek

Dla osób, które dotychczas prowadziły ogród w tradycyjnym wydaniu, całkowita zmiana może wydać się kosztowna. Nie da się ukryć, że stworzenie podwyższonych grządek od podstaw wymaga nakładu finansowego, w tym inwestycji w drewno, odpowiedni impregnat i całkowicie nowe, świeże podłoże w dużej ilości. 

Podwyższone grządki to rozwiązanie nie dla wszystkich. Sprawdzi się doskonale w małych, przydomowych ogródkach, w których pozwoli zaoszczędzić nieco miejsca. Będzie także dobrą opcją dla rodzin z dziećmi. Jeśli jednak Wasz ogród opiera się o rośliny wieloletnie, to podwyższone grządki niekoniecznie będą mu dobrze służyć.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą www.target.com.pl – producentem nawozów i środków ochrony roślin do ogrodu.

3 komentarze

 • Odpowiedz 30 kwietnia, 2021

  So Alice

  Moj sasiad ma takie grzadki w ktorych choduje truskawki i warzywa.Sama zastanawiam sie nad zrobieniem ich w ogrodku.

 • Odpowiedz 4 sierpnia, 2021

  mania

  super rozwiązanie

 • Odpowiedz 26 października, 2021

  ula

  super, bardzo mi się podoba

Komentuj